Článek - iPhone 14 a vše co o něm zatím víme

18.8.2022

Ani letos tomu není jinak a celý svět mobilních telefonů s napětím očekává vydání nové řady Apple iPhone. Přestože nová řada bude odhalena až za několik měsíců, tak už teď je o iPhone řady 14 enormně velký zájem. Díky tomuto zájmu již unikly na povrch některé informace o nadcházející řadě a my se společně s vámi na ně podíváme! 

Ochrana pro iPhone 14

Ochrana pro iPhone 14 Max

Ochrana pro iPhone 14 Pro

Ochrana pro iPhone 14 Pro Max

3.jpg 

Jaké můžeme očekávat modely?

Jak už to v posledních letech bývá, tak i letos by Apple měl dodržet svůj standard v podobě čtyř nových modelů. Avšak dle informací týkající se prodejnosti a celkové uživatelské oblíbenosti má nastat jedna změna. Z nabídky by měl být vyřazen model s přívlastkem “mini”, jelikož tento model neoslovil tolik uživatelů. Nahradit by ho měl model “max”. Letošní řady iPhone 14, by se tedy měla skládat ze dvou telefonů s rozměrem 6,1” a dvou s rozměrem 6,7”. Dva modely by měli standardně cílit na obyčejné uživatele a fanoušky značky Apple, zatímco další dva modely by měli nést označení “Pro” a budou určeny pro ty nejnáročnější uživatele.

Je známe že Apple se v posledních letech snaží zachovat své standardy a nepouští se do žádných velkých změn co se týče rozměrů telefonů, proto i letos se domníváme že rozměry daných modelů budou velmi podobné jako i řady 12 a 13. Mělo by se tedy jednat o kompaktní telefony, které by měl bez problému ovládat každý člověk i jednou rukou. 

 

Očekávané rozměry u modelů s 6,1” - kolem 146,7 x 71,5 x 7,65 milimetrů

Očekávané rozměry u modelů s 6,7” - kolem 160,8 x 76,1 x 7,65 milimetrů

 

6,1” iPhone 14

6,7” iPhone 14 Max

6,1” iPhone 14 Pro

6,7” iPhone 14 Pro Max

1.jpg 

Vzhled nové řady

Od začátku co se potvrdila nová řada, tak vzniklo mnoho spekulací o tom jak vlastně nové iPhony budou vypadat. Bylo zde hodně zpráv o tom že by telefony Apple mohli mít například “sendvičové” tělo jako je to například u řady Fold a Flex u konkurenční značky Samsung, nebo že by fotoaparát měl být kompletně zapuštěn do těla telefonu. Každopádně ani jedna z těchto spekulací se nepotvrdila a my se u nových iPhonů dočkáme velmi obdobného designu jako u předchozí řady.

Dle dostupných informací se u nové řady iPhone 14 dočkáme rozměrově většího fotomodulu z důvodu propracovanějších fotoaparátu, které ale také budou náročnější na procesor telefonu. V případě modelů iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max se tedy můžeme dočkat opravdu extrémního fotomodulu, který by měl být větší než byl u předchozí řady u Pro verzí, který byli už tak opravdu velké.

Jednou z dalších výraznějších změn by měl být designový upgrade ikonického horního výřezu, který v sobě vždy skrýval Face ID (laserový systém pro 3D skenování obličeje), přední kameru a další senzory. Změna by měla být taková že bychom se měli dočkat dvou takzvaných “průstřelů”, které už nějakou dobu využívá většina nových Androidích mobilních telefonů. Jeden z těchto průstřelů by měl být oválný a druhý kulatý. Tyto průstřely by v sobě měli skrývat vše potřebné…Face ID, přední kameru a všechny důležité senzory. 

Další změna nad kterou Apple údajně uvažuje je přepracování bočních tlačítek pro ovládání hlasitosti a také přepínače pro tichý nebo standardní režim. Změna těchto tlačítek a přepínače by měla být taková, že se Apple chce vrátit ke zakulacenému stylu jako tomu bylo v minulosti. 

Co se týče materiálu byli zde různé spekulace o tom že Apple pro novou řadu využije místo standardní kombinace hliníku, skla a ocelového rámečku, rámeček z materiálu známý jako titan. Tyto spekulace se nakonec nepotvrdili i přesto-že dle dostupných zahraničních zdrojů Apple novou řadu testoval právě s titanovými rámečky a dokonce si to nechal patentovat. Pro nás jako uživatele je to minimálně příslib do budoucna a tak je možné že již příští rok se dočkáme.

Velmi důležitou součástí designu telefonu je samozřejmně samotná barva telefonu a ohledné této sféry by mělo být už jasno. Apple se u letošní řady na jejich poměry odvázal a rozhodně se dá říct že se nebojí experimentovat. U základní řady by měla být zrušena růžová barva, která by měla být nahrazena barvou fialovou, takže na výběr by mělo být mezi zelenou, modrou, černou, bílou, fialovou a červenou. U řady s označením Pro se naopak budeme muset rozloučit s modrou, která bude taktéž nahrazena fialovou, tudíž bude na výběr ze zelené, stříbrné, zlaté, fialové a šedé.

4.jpg

Displej

Letošní řada Iphone 14 by měla přinést dva zásadní upgrady co se týče samotného displeje, přičemž jeden jsme už rozebrali výše, jedná se totiž o nahrazení výřezu v displeji za “průstřel”. Nejspíše toto vylepšení obdrží, ale pouze modely s označením Pro. Levnější modely by si měli zachovat již známý výřez.
Druhou a také asi pro mnoho uživatelů důležitější novinkou je přidání funkce Always-on, kterou již mnoho let využívají napříklady vlajkové lodě značky Samsung. Díky funkci Always-on by měly být vidět základní informace jako jsou čas, data či notifikace i na zhasnutém a uzamčeném displeji. Apple toto sice ještě oficiálně nepotvrdil, ale to že s přidáním této funkce počítají napovídají uniklé informace skrze vývojářský nástroj Xcode, ve kterém nalezli vývojáři zmínky právě o funkci Always-on. V této funkci je ale jeden velký háček. Jelikož pro chod této funkce je zapotřebí specifická obnovovací frekvence kvůli co nejnižší spotřebě energie, bude Always-on dostupné jen na iPhonech s LTPO displeji s obnovovací frekvencí 1 až 120 Hz. Právě 1Hz je totiž pro chod Always-on potřeba. A jelikož tyto panely dostanou jen modely s označením Pro, bohužel se s Always-on na základních iPhonech 14 můžete rozloučit.

2_2.jpg

Fotografování a natáčení

Je známo že fotoaparáty u Iphonů jsou jedny z nejlepších né-li úplně nejlepší. Je už jasné že letos to nebude jinak! Podle uniklých informací je v plánu nasazení 48 MPx širokoúhlého objektivu namísto nynějších 12 MPx, díky tomu by měli snímky disponovat znatelně vyšším rozlišením a větším množstvím zachycených detailů. Vylepšení širokoúhlého objektivu ocení zejména milovníci natáčení, jelikož by se nové iPhony měly naučit nahrávat v rozlišení 8K. Videa v 8K, nejsou sice v dnešní době ještě tak úplně použitelná, ale je jasné že se Apple dívá do budoucnosti. Co se týče teleobjektivu a ultra širokoúhlého objektivu se počítá s vylepšením jejich světelnosti, díky kterým by se měla razantně zvýšit kvalita fotografií ve zhoršených světelných podmínkách. U teleobjektivu by jsme se měli dokonce dočkat i vylepšení optického zoomu, který sice zůstane “pouze” trojnásobný, ale bude mnohem méně poznamenaný šumem. Rozložení fotoaparátu by mělo bý stejné jako u předchozí řady.

5.jpg

Procesory a Ramky

Co se týče světa mobilních procesorů tak je známo že společnost Apple již dlouhodobě diktuje tempo a rozhodně ani letošní rok nebude vyjímkou. Podle dostupných informací je možné že Apple v letošním roce zamíchá svou produktovou strategií a iPhone 14 osadí dvěma typy procesorů a to podle řady. Levnější iPhony z řady 14 by měli dostat loňské čipy A15 Bionic, které jsou aktuálně stále na naprostém vrcholu co se týče mobilního výkonu. Dražší Iphony z řady 14 by se měli dočkat naprosto nového procesoru A16 Bionic. Rozhodně to zní dobře, ale dle dostupných informací by čipy A16 Bionic, měli být pouze lehce upravené čipy A15 Bionic, vylepšené o zhruba 15% výkonu se stejnou energetickou úsporou. Nový název A16 Bionic je tedy spíše pouze marketingový tah. Důvodem tohoto rozhodnutí ze strany Applu může být právě aktuálně špatná situace čipů na celosvětovém trhu. 

Otázkou tedy zůstává velikost RAM. Už mnoho let se Apple drží zkrátka narozdíl od Androidích výrobců co se týče velikosti RAM. To ale nutně nemusí znamenat problém, jelikož systém IOS je výborně odladěný, a tak na jeho provoz není potřeba nějaké výrazně velké množství RAM. Řada 14 by měla obdržet “jen” 6GB Ram a řada Pro pak 8GB RAM. Bylo by to tedy stále znatelné navýšení, jelikož u řady 13 disponovali telefony 4GB RAM a řada 13 Pro 6 GB RAM.

7.jpg 

Spekulace ohledně datumu vydání a cen

Aktuálně můžeme pouze hádat datum představení a ceny nových iPhonů, ale s ohledem na minulost můžeme tyto věci alespoň rámcově předpovídat.
Co se týče termínu představení, obecně platí, že pokud do toho nehodí vidle nějaká velká nečekaná událost, jako bylo například vypuknutí pandemie koronaviru v roce 2020, tak Apple představuje nové iPhony v první polovině září. Zpravidla v jeho druhém týdnu. Všem známe Keynotes Apple nejčastěji pořádá v úterý a proto při pohledu na letošní kalendář se jeví jako nejpravděpodobnější variantou úterý 13.září, stím že se předpokládá že by prodej představených iPhonů mohl nastat následující týden po jejich představení. Jedná se stále, ale jen o pouhý předpoklad vzhledem k tomu jak to bylo v minulých letech.

Odhadovat aktuálně ceny nových iPhonů je opravdu oříšek, jelikož tuto informaci si Apple opravdu dobře hlídá. Můžeme tedy jen předpokládat, že u iPhonů 14, 14 Pro a 14 Pro Max můžeme očekávat stejné nebo při nejmenším velmi podobné ceny jako tomu bylo v minulém roce v případě iPhonů 13, 13 Pro a 13 Pro Max. To znamená start základního modelu iPhonu 14 na ceně 22 990 kč, iPhonu 14 Pro na 28 990 kč a start modelu 14 Pro Max na 31 990 kč. Velký otazník zůstává tedy vyset nad novým modelem iPhone 14 Max, který nahrazuje model s označením “Mini”. U tohoto modelu se odhaduje že cena by měla být někde mezi cenou iPhonu 14 a cenou iPhonu 14 Pro, tudíž je možné že cena iPhone 14 Max se bude pohybovat kolem 25 990 kč.

6_1.jpg
Ochrana pro iPhone 14

Ochrana pro iPhone 14 Max

Ochrana pro iPhone 14 Pro

Ochrana pro iPhone 14 Pro Max

 

Krytoland pouzdra a kryty na mobil > Blog - recenze mobilních telefonů > Článek - iPhone 14 a vše co o něm zatím víme