Recenze Google Pixel 6: skvělý telefon i přes pár nedostatků

16.3.2022

Nový Googlephone vyvolává v zákaznících různé pocity, od nenávisti po zbožňování. Pixel 6 jsme testovali dva týdny a snažili se objektivně zhodnotit kontroverzní a zároveň nadějný telefon roku 2021.

Mobilní telefony Google Pixel 6

Knížková pouzdra pro Google Pixel 6

Kryty pro Google Pixel 6

Tvrzená skla pro Google Pixel 6

Zoom gallery

Obecné dojmy

Právě svěží design může tento telefon prodat. Barvy jsou chladné jako například: „mořská pěna“ nebo „mořský korál“. Pojďme se podívat na pár základních faktů ohledně struktury telefonu:

  • u verzí se světlým zadním krytem nejsou otisky prstů téměř vidět
  • blok fotoaparátu nevyčnívá tolik, jak by se mohlo z fotografie zdát, nepřekáží při vytahování telefonu z kapsy
  • tělo je kluzké
  • oleofobní - vynikající
  • při poklepání na obrazovku je cítit plast
  • při chvění se ze systému stabilizace fotoaparátu ozývá jemné klepání
  • vibrace nedráždí, ale mohli by být silnější
  • tlačítka pěkně cvakají

Mluvit o tom, zda je příjemné držet telefon v ruce, bylo relevantní, když se velikosti obrazovky pohybovaly v rozmezí 4-5 palců. Nyní se ale velikosti telefonu pohybují kolem 6 palců a více. Sklo na všech stranách, při používání jednoručních navigačních gest má tendenci vyklouznout z prstů. Takže ochranné pouzdro nebo alespoň tvrzené sklo jsou téměř povinným příslušenstvím.

Nesporným lídrem hitparády stížností na Pixel 6 je snímač otisků prstů. Říká se, že je opožděný a špatně reaguje na dotyk. Potvrzujeme: optický skener skutečně není nejrychlejší. Zpoždění však do značné míry závisí na kvalitě registrace otisku prstu. Zpoždění v rozpoznání správně naskenovaného tisku nezpůsobuje žádné nepohodlí. Nyní konkrétně: testovací telefon byl odemčen 10x z 10 pokusů. Stačí postupovat podle pokynů.

S některými ochrannými brýlemi ale skener odmítá fungovat, i když si v nastavení zapnete zvýšenou citlivost.

Bohužel neexistuje alternativa v podobě odemykání obličejem. Testeři našli v systémových souborech stopy toho, že krátce před vydáním mohl mít telefon Face Unlock. Nakonec ale z bezpečnostních důvodů, nebo kvůli zvýšení autonomie, nebyl implementován. Obrazovka není vynikající, ale dobrá. Několik lidí v testovací skupině nepociťovalo z PWM žádné nepohodlí. V nastavení není DC Dimming. Pokud vlastníte Pixel 6, zkuste jej chvíli spustit při nízkém jasu a zjistěte, zda vám funguje.

Zoom gallery

Foto a video

Od roku 2018 dává Google do všech smartphonů fotoaparát se senzorem Sony IMX363. Ve skutečnosti ale byly vylepšeny pouze algoritmy zpracování obrazu. Pixel 6 má jinou výbavu – Samsung ISOCELL GN1. Senzor má vynikající fyzikální vlastnosti a existuje důvod se domnívat, že jeho schopnosti ještě nebyly plně odhaleny. Už nyní ale Pixel 6 fotí a natáčí videa na úrovni uznávaných vlajkových lodí – nejnovějších modelů iPhone a Samsung. V praxi se vynikající snímky z Pixelu 6 pořizují za šera nebo tmy. Ve tmě jsou snímky přeexponované, ale detaily ve stínech jsou lepší než u jiných telefonů.

Širokoúhlá kamera by mohla být lepší. Detailnost jejích záběrů není příliš dobrá. Portrétní focení na hlavním modulu dokonale zprostředkuje detaily a barvu pleti, aniž by to přehánělo s ostrým obličejem. Přední kamera se ale od Pixelu 4a bohužel nezlepšila a není v ní automatické ostření. Svou funkci plní, ale nic víc – nemůže konkurovat například iPhonu. Na rozdíl od předchozích „pixelů“ byly snímky pořízeny okamžitě. K zachycení okamžiku navíc pomáhá rychlé zapnutí fotoaparátu dvojitým kliknutím na vypínač. Funguje i se zamknutou obrazovkou.

K dispozici je zajímavý režim „Motion“ (exkluzivně pro Pixel 6/6 Pro). V něm je pozadí kolem pohybujícího se objektu rozmazané a rám je tak výraznější. Nebo můžete na výběr rozmazat samotný objekt a ponechat pozadí statické. To vše se děje okamžitě, pomocí výpočetní fotografie. Není potřeba experimentovat s rychlostí závěrky nebo clonou. Stačí vzít v úvahu, že nejlepší kvality pro takové fotografie je dosaženo s dobrým osvětlením a nepříliš vysokou rychlostí objektů.

Video je v mnoha případech lepší než u jiných vlajkových lodí, ale kvalita je nestabilní. Faktory jako blikající světlo v záběru mohou zmást software fotoaparátu – a pak se expozice začne procházet nebo se objeví šum. Toto je zjevně softwarový problém, který lze opravit. Maximální kvalita je 4K a 60 fps. Telefon nenatáčí 10bitové video, i když by to měl hardware umožňovat.

Co dělá Pixel 6 dobře, je stabilizace videa. Aplikace fotoaparátu má čtyři režimy. „Standard“ není špatný a většinu ostatních telefonů nechává za sebou. "Blokování" je markantní při absenci pohybu při aproximaci 2x a 5x. Formát „Activity“ pro rychlé pohyby ještě není plně rozvinutý – je lepší jej prozatím vůbec nezapínat. A "Film Effect" , který dává plynulost a zpomalení videa dvakrát, dělá velmi krásná videa. Dobré pro sociální média.

Zoom gallery

Rozhraní

Přizpůsobivost jako hlavní myšlenka skutečně ovlivňuje barevnost, design a umístění různých prvků. Vyměníte tapetu - a všechny barvy v systému se s nimi dostanou do souladu. Něco nám ale říká, že vývojáři třetích stran nebudou nový formát ikon masově podporovat. A v této podobě, jako je tomu nyní, kdy jsou do barevného schématu upraveny pouze aplikace Google, vše vypadá velmi kolektivně. Nemůžete přesunout widget Zvýraznění a odstranit vyhledávací lištu ve spodní části. Režim Always on Display není nakonfigurován. Ve spodní části virtuální klávesnice je spousta volného místa, které nelze vyjmout (i když je to podle nás ještě pohodlnější). Levá obrazovka s novinkami a doporučeními také není bohatá na nastavení. Velké ikony v závěsu mohou zpočátku způsobit estetické odmítnutí. Ale jakmile si na to zvyknete, už se nechcete vracet ke starému zobrazení. Více informací se zobrazuje na velkých štítcích.

Přišel exkluzivní „Game Bar“ pro Pixel 6/6 Pro. Umožňuje streamovat hraní na YouTube, přidává tlačítka pro pořizování snímků obrazovky a nahrávání videa, zobrazuje počítadlo fps a zapíná režim Nerušit. Ale nejzajímavější je sekce „Optimalizace“. Teoreticky si v něm můžete zvolit zvýšení snímkové frekvence a upravit hru tak, abyste ušetřili energii. Toto menu je ale zatím aktivní pouze v malé sadě her. Ve většině případů je povoleno aktivovat jednu věc, zvýšit fps nebo snížit spotřebu baterie. A v žádné z tuctu testovaných her, navzdory aktivitě požadované možnosti, nebylo více než 60 snímků za sekundu.

Za zmínku stojí pohodlná aplikace hodin-budík-hodiny-časovač-stopky. Google zjevně získal mnoho svých nápadů na použitelnost z aplikace Timely , kterou společnost získala s vývojářem v roce 2014.

Zoom gallery

Komunikace

Pixel 6 má při hovoru přes mobilní síť slušnou kvalitu zvuku. Někteří uživatelé zaznamenávají šum na začátku připojení. Telefon spolehlivě drží spojení a neztrácí ho ani ve výtahu, kde předchozí modely měli problém se signálem.

Mnoho komunikačních technologií v Pixel 6 je vyrobeno tak, aby vydrželo. V první řadě se to týká 5G, což je dobré, pokud je zavedou do roku 2023. Telefon podporuje pod 6 GHz a samostatný model nosiče a mmWave jsou poddruhy 5G s frekvencemi pod 6 GHz a nad 24 GHz.

Wi-Fi 6E se ale může brzy hodit. Toto rozšíření bezdrátového standardu přidává 14 nových 80 MHz kanálů a 7 nových 160 MHz kanálů. A zařízení s jeho podporou mohou pracovat v pásmu 6 GHz. Samozřejmě se objevilo několik routerů s Wi-Fi 6E, ale i nyní je Pixel 6 nejrychlejším zařízením v domácí síti. Keenetic Ultra KN-1810 uvádí, že je připojen v režimu 1733 Mbps 802.11 ac/k/v 2x2 160 MHz.

Ne úplně nejznámější fakt: běžná verze telefonu byla na rozdíl od Pro zbavena čipu UWB, tedy ultraširokopásmové komunikace. Ten, který vám umožní přesně určit polohu nového iPhonu a trackeru AirTag od Apple.

NFC však na Pixel 6 funguje skvěle. A problémy nejsou ani s platebními terminály. Při použití dvojice různých bezdrátových sluchátek nebyly žádné potíže. Bluetooth verze 5.2 funguje na dvou anténách pro lepší komunikaci.

Pokud rádi sledujete fotografie nebo videa z telefonu na velké obrazovce, ujistěte se, že váš televizor nebo set-top box podporuje Chromecast. Smartphone umí streamovat pouze podle tohoto standardu, a nikoli podle běžnějšího Miracastu. Vše se bez problémů vysílalo do projektoru s Android TV.

Zoom gallery

Výkon

Pixel 6 je poháněn novou čipovou sadou Google Tensor. Jeho tříklastrová architektura kombinuje dvě nejnovější výkonná jádra Cortex X-1, pár Cortex-A76 střední třídy a čtyři energeticky úsporné Cortex-A55. Dvě výkonná jádra se používají se sníženou frekvencí v úlohách, které vyžadují účast CPU a grafického akcelerátoru. Díky tomu se telefon při nahrávání 4K videa nezahřívá.

V reálném životě, bez ohledu na to, jak moc jsme ho potrápili hrami na maximální nastavení, si telefon suverénně drží vysokou úroveň fps a příliš znatelně se nezahřívá. A v některých aplikacích, jako je TikTok, se otepluje, takže problém zjevně není na straně telefonu.

U Pixelů standardy tradičně nevykazují nejvyšší rychlost SSD. To prodlužuje dobu načítání těžkých her o několik sekund, ale je nepravděpodobné, že si všimnete dopadu tohoto nastavení někde jinde. Díky aplikaci mcpro24fps , která z fotoaparátů vymáčkne maximum, se nám podařilo zjistit: Pixel 6 umí nahrávat video s monstrózním bitratem 500 MB/s. Kromě něj to umí pouze Samsung S10/S20/S21.

Zoom gallery

Zvuk

Možná existují telefony s lepším zvukem z reproduktorů, ale Pixel nijak výrazně nezaostává. Neexistují žádné stížnosti na maximální hlasitost nebo frekvence. Reproduktor má dobrou úroveň pro vytvoření sterea, ale i když vám něco nevyhovuje, vyvážení kanálů se změní v nastavení.

Mnoho zvonků a píšťalek neuronových sítí je spojeno se zvukem v chytrém telefonu. Pokud mluvíte anglicky, můžete sledovat japonské zprávy s titulky. Automatické generování překladu je zatím dostupné jen pro malý počet jazyků a čeština mezi nimi není. Totéž platí pro přepis textu v aplikaci hlasového záznamníku.

Pixel už ale můžete používat při komunikaci s cizinci. „Překladač Google“ má režim konverzace a úžasně rychle a přesně rozpozná řeč účastníků rozhovoru.

Telefon rozlišuje hudbu bez jakýchkoli Shazamů. Tato funkce běží neustále na pozadí a pravděpodobně velmi vybíjí baterii. "Adaptive Sound" zlepšuje přehrávání hudby přes reproduktory, a posuzuje prostředí. Možnost „Intelligible speech“ velmi efektivně omezuje šum, což lze zapnout při natáčení videa na přední kameru – vhodné pro internetové video-blogery.

Zoom gallery

Specifikace:

Displej: AMOLED, 6,4 palce, 1080x2400, 90Hz, podpora HDR10+


Chipset: Google Tensor (5 nm, 2x2,80GHz Cortex-X1 + 2x2,25GHz Cortex-A76 + 4x1,80GHz Cortex-A55), Mali-G78 MP20


Ram a paměť: 8 GB LPDDR5, 128, 256 GB UFS 3.1


Kamery: 50 MP širokoúhlý ( EGF 25 mm), f/1,9, 1/1,31", 1,2 µm, Dual Pixel PDAF, Laser AF, OIS, 8 MP přední širokoúhlý (EGF 24 mm), f/2,0


Autonomie: Baterie 4614 mAh, podporuje rychlé nabíjení až přibližně 22W (USB PD 3.0, PPS), bezdrátové nabíjení (až 21W s Pixel Stand 2nd gen, až 12W Qi EPP), není součástí balení


Rozměry a hmotnost: 15,9 x 7,5 x 0,9 cm, 207 g


Vlastnosti: IP68 vodotěsné, Corning Gorilla Glass Victus, dedikovaný bezpečnostní čip Titan M2, snímač otisků prstů v displeji, 5G, eSIM

Autonomie

Každý má jiné scénáře používání telefonu a jiný počet aplikací běžících na pozadí. A systémová nastavení, jako je rozpoznání obličeje pro automatické otáčení obrazovky, mohou výrazně ovlivnit spotřebu energie. Snad proto v mnoha komentářích a recenzích můžete slyšet o špatné výdrži baterie Pixelu 6. Tyto výtky odmítáme – výdrž baterie smartphonu je na Android zařízení spíše průměrná. Posuďte sami:

  • YouTube – asi 14 hodin
  • World of Tanks Blitz – 5 hodin (60 fps, maximální nastavení grafiky)
  • League of Legends: Wild Rift – 6,5 hodiny (60 FPS, vysoce kvalitní grafika)

Na základě zkušeností z dvou týdnů velmi intenzivního používání můžeme říci, že telefonu žije klidně celý den mimo zásuvky. Ale je to nový Pixel! V některých scénářích existuje riziko, že narazíte na podivné úniky energie.

Nabíjení bylo zpočátku zmatené, hraničilo s marketingovým trikem. Google na oficiálních stránkách prodává značkovou 30W nabíječku spárovanou s Pixelem. Naděje mnohých na nabití „google telefonu“ rychlostí Xiaomi se ale nenaplnily. Ve skutečnosti telefonu umožňuje prostřednictvím paměti maximálně 22 W, a proto se nevyplatí hledat nativní napájení. S ním se nabití z 0 na 50 % doplní za 30 minut, na 80 % za 55 minut a až na 100 % za 95 minut. Při 60 %, 37 minut po zapojení, teplota telefonu dosáhne 38 °C a poté postupně klesá. Nápis „Quick Charge“ se objeví, když je smartphone napájen z notebooku s portem Thunderbolt, který podporuje Power Delivery. Nabíjí se rychleji než z 18W PSU, ale také nenastavuje rekordy: z 2 na 50 % se zvedne asi za hodinu. Pro dokreslení řekněme, že smartphone disponuje bezdrátovým nabíjením, spotřebou až 21 wattů z nativního stojanu, které se zatím neprodává. Uvěříme, až to potvrdí první recenze. A s nabíječkami třetích stran standardu Qi EPP je garantováno 12 wattů. A nechybí ani reverzibilní bezdrát – ten jsme netestovali, ale s doplněním malé baterie sluchátek nebo chytrých hodinek by neměl být problém.

Zoom gallery

Výsledek

Když si koupíte běžný telefon s Androidem nebo ještě lépe iPhone s IOS, pevně chápete jeho výhody a nevýhody. Pixel 6 ale takový vůbec není. Vydání šestého modelu bylo zjevně uspěcháno. Místy jsou nedokonalosti a závady viditelné pouhým okem. S prosincovou aktualizací přišlo velké množství oprav chyb. Oprava, která zlepšuje výkon snímače otisků prstů, byla vydána téměř okamžitě po vydání. Není pochyb o tom, že Google opraví nepříjemné chyby a vylepší fotoaparát.

Mobilní telefony Google Pixel 6

Knížková pouzdra pro Google Pixel 6

Kryty pro Google Pixel 6

Tvrzená skla pro Google Pixel 6

 

 

 

 

 

 

 

Krytoland pouzdra a kryty na mobil > O nás - Krytoland.cz > Blog > Recenze Google Pixel 6: skvělý telefon i přes pár nedostatků