Recenze Samsung Galaxy S21 FE: skutečná polovlajková loď?

4.1.2022

Podle pověstí byl Galaxy S21 FE nejdříve zrušen, a pak zase znovu připraven k vydání - a nakonec oficiálně představen. Jedná se o druhou verzi modelu FE, který si získal velkou oblibu. S novinkou, ale není vše tak jednoduché. Přišla o slot pro paměťovou kartu a její vlastnosti jsou téměř stejné jako u základní verze S21. Vyplatí se tedy věnovat pozornost zjednodušené vlajkové lodi?

Knížková pouzdra pro Samsung Galaxy S21 FE

Kryty pro Samsung Galaxy S21 FE

Tvrzená skla pro Samsung Galaxy S21 FE

Zoom gallery

Voděodolný a stereo zvuk

Novinka vypadá podobně jako Galaxy S21. Blok zadního fotoaparátu je také úhledně umístěn do malé obdélníkové plochy, která plynule přechází s bočním čelem. V S21 FE je materiál jednodušší a hrubší – texturou se blíží spíše modelům řady A než špičkovým přístrojům. Záda ale nekloužou, nesbírají otisky prstů a úspěšně odolají poškrábání.

Pokud jde o rozměry, zařízení zaujímá mezimísto mezi malým Galaxy S21 a velkým Galaxy S21 +. Pouzdro dostalo ochranu proti vodě a prachu podle standardu IP68: telefon zvládá hodinového ponoření do hloubky až 1,5 m.

Zvuk je objemný a silný, bez sípání při maximální hlasitosti. Skener otisků prstů je zabudován v displeji. Senzor není příliš rychlý a přesný - na testovací instanci jsem na něj občas musel několikrát přiložit prst, abych jej odemkl.

Jedním z hlavních zklamání je absence microSD slotu, což bylo už u předchozího modelu. Pravděpodobně tímto způsobem chce společnost přesvědčit kupující ke koupí lepšího modelu. Proč ale bylo nutné dát telefonu přízvisko FE? V porovnání s vlajkovými loděmi společnosti zde nejsou téměř žádná vylepšení v designu, ergonomii a výkonu, která by si pravý fanoušci přáli.

Zoom gallery

Jasné barvy a vysoký tón

Galaxy S21 FE je vybavený 6,4palcovou maticí Super AMOLED s rozlišením 2400x1080. Displej je krytý sklem Corning Gorilla Victus s dobrou oleofobní vrstvou. Obrazovka potěší výborným kontrastem a hlubokou černou. Ve výchozím nastavení je paleta přehnaně šťavnatá, ale to lze v nastavení snadno opravit.

V možnostech lze přepnout na standardních 60 Hz pro zvýšení výdrže baterie. Podporovány jsou technologie HDR 10+ a Always on Display. Díky tomu se na uzamčeném zařízení neustále zobrazují užitečné informace, jako je datum, čas a zmeškaná upozornění.

Pro uživatele s citlivým zrakem je tedy lepší nastavit jas na střední a vysoký, aby nedocházelo k namáhání očí pulzací.

Zoom gallery

Fotoaparáty před dvěma lety

Model je vybaven 12MP primárním snímačem se světelností f/1.8, 12MP ultraširokým objektivem se zorným polem 120 stupňů a 8MP teleskopickým modulem s 3x optickým zoomem. Sada objektivů je vynikající - je zde vše, co potřebujete pro mobilní focení. Jen nedostatek pokroku je ostudný - přesně stejné fotoaparáty obdržel v roce 2020 Galaxy S20 FE.

Nejčastěji jsou získány jasné snímky se správnou expozicí a reprodukcí barev. Pomáhají také chytré algoritmy, díky kterým je obraz barevnější. Optická stabilizace vám pomůže pořídit jasný snímek i při slabém osvětlení. Trojitý zoom funguje bezchybně – obraz je detailní a kontrastní. Existují pouze stížnosti na ultraširokoúhlý objektiv: rozmazává okraje fotografií a není příliš jasný.

Maximální dostupná kvalita videa je 4K při 60 fps. Videa jsou natáčena s dobrou stabilizací, čistým obrazem a slušným zvukem.

Zoom gallery

Technologické parametry

Samsung Galaxy S21 FE pohání čipset Snapdragon 888 s 6 nebo 8 GB LPDDR5 RAM. Vestavěná paměť může být 128 nebo 256 GB. Procesor lze jen stěží nazvat optimálním řešením. V testu CPU Throttling Test se výkon telefonu pár minut po spuštění sníží o 20 % a telefon se v oblasti fotoaparátu zahřeje.

S rychlostí práce však Galaxy S21 FE nemá vážnější problémy. Působí dojmem svižného modelu – a to i díky 120Hz displeji. S hrami nejsou žádné potíže: všechny testované hity, včetně Genshin Impact, CoD a Dead By Daylight, běží na maximální grafické nastavení. Telefon dostal NFC pro bezkontaktní platby, Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.2 s podporou aptX HD - kompletní sada bezdrátových rozhraní.

Telefon používá One UI 3.1 založené na Androidu 11. Systém funguje rychle, vypadá dobře a má působivé množství možností. Všechna softwarová řešení vlajkových modelů zůstala na svém místě. Galaxy S21 FE podporuje DeX - můžete pracovat na monitoru nebo TV v režimu více oken.

Zoom gallery

Na celodenní práci dost

Uvnitř smartphonu je instalována 4500 mAh baterie, což není příliš mnoho na tak výkonný telefon s 120Hz obrazovkou. V aktivním režimu se sledováním videí, používáním prohlížeče a komunikací na sociálních sítích byl telefon vybitý do konce pracovního dne. Pokud snížíte frekvenci na 60 Hz, pak můžete počítat se dnem a půl práce. V testu pro přehrávání videa vydržel přístroj 17 hodin při středním jasu.

Galaxy S21 FE obdržel bezdrátové a reverzní nabíjení, jak se na podvlajkový telefon sluší a patří. Maximální výkon nabití baterie přes drát je však pouze 25 W - skromné ​​číslo podle moderních standardů.

Zoom gallery

Specifikace:

Displej: 6,4'', Super AMOLED 2X, 2400x1080


Chipset: CPU Qualcomm Snapdragon 888, GPU Adreno 660


Ram a paměť: 6/8 GB, 128/256 GB


Baterie: 4500 mAh


Kamery: hlavní - 12 MP + 12 MP + 8 MP, přední - 32 MP


Vlastnosti: Skener otisků prstů v displeji, 25W rychlé nabíjení, stereo reproduktory, IP68 odolnost proti vodě a prachu

 

Výsledky testů:

Antutu: 660 454


Geekbench5: jednojádrový - 525, vícejádrový - 2366


Autonimie: až 17 hodin přehrávání videa, až 6 hodin přehrávání COD

Zoom gallery

Výsledek

Samsung Galaxy S21 FE názorně ukazuje, jak se trh mobilních telefonů mění v době nedostatku a krize. Oproti předchůdci se vlastnosti změnily minimálně, ale výrazně vzrostly náklady. Vývojáři osvěžili design, mírně zmenšili displej, nasadili výkonnější, ale méně stabilní Snapdragon 888. Jinak je pokrok na pochybách: fotoaparáty se od roku 2020 nezměnily, chybí slot pro paměťové karty, a rychlé nabíjení je jen 25 wattů. I přes své slabiny dokáže novinka zaujmout své oprávněné místo v sestavě společnosti, zvláště když jsou z prodeje vyřazena stará zařízení, která se zdají být výhodnější kvůli ceně.

Knížková pouzdra pro Samsung Galaxy S21 FE

Kryty pro Samsung Galaxy S21 FE

Tvrzená skla pro Samsung Galaxy S21 FE

Krytoland pouzdra a kryty na mobil > Blog > Recenze Samsung Galaxy S21 FE: skutečná polovlajková loď?