Recenze Xiaomi Mi 11 Ultra: top za všechny peníze

23.6.2022

Xiaomi ovládá prémiový segment smartphonů. Vlajková loď Mi 11 Ultra dostala vše nejlepší: AMOLED obrazovku při 120 Hz, procesor Snapdragon 888, ochranu proti vodě a bezdrátové nabíjení. Třešničkou na dortu je fotoaparát se 120násobným zoomem s přídavným displejem. Bude novinka konkurovat dalším špičkovým zařízením?

Knížková pouzdra pro Xiaomi Mi 11 Ultra

Kryty pro Xiaomi Mi 11 Ultra

Tvrzená skla pro Xiaomi Mi 11 Ultra

Zoom gallery

Hlavní jsou kamery

Xiaomi vážně upgradovalo fotografickou výplň Mi 11 Ultra a zároveň odstranilo pochybné moduly, jako je snímač hloubky ostrosti a makro objektiv. Rozlišení hlavního snímače bylo sníženo na 50 megapixelů. Předchozí modely měly 108megapixelový fotoaparát, ale v praxi nebyly takové detaily vyžadovány.

Hlavním modulem je 1/1,12palcový snímač Samsung GN2 se světelností f/1,95. Nechybí optická stabilizace a laserové autofocus. Pro focení panoramat je instalován 48megapixelový ultraširokoúhlý objektiv se zorným polem 128 stupňů. Teleobjektiv je rovněž s rozlišením 48 megapixelů, natáčí s 5x optickým zoomem a 120x digitálním.

Bez nadsázky můžeme říci, že Xiaomi se ukázalo jako skutečné monstrum mobilní fotografie. Odborníci DXOMARK, kteří zařadili Mi 11 Ultra na přední místa v žebříčku svých fotoaparátů, jsou snadno srozumitelní. Kvalita obrazu je skvělá: vždy chcete fotografovat smartphonem, abyste viděli, jak bude známá krajina vypadat na tak pokročilých modulech. Velkolepé záběry jsou získávány nejen díky novým senzorům. Místy je patrný silný postprocessing: software uměle dělá odstíny šťavnatějšími a v obtížných situacích (například při focení proti slunci) automaticky změní nastavení pro nejlepší snímek.

Působivý není jen hlavní fotoaparát. Ultraširokoúhlý se může pochlubit vysokými detaily a absencí namydlených ploch na okrajích fotografií, jak tomu často bývá u jiných smartphonů. Teleobjektiv pořizuje vynikající snímky s pětinásobným optickým zoomem. Ale protože světelnost modulu je pouze f / 4,1, je lepší fotografovat vzdálené objekty za dobrého světla. Vysoké rozlišení umožnilo implementovat hybridní 10x zoom s mírným poklesem jasnosti. Ale vážnější aproximace již není s obrázkem působivá.

Noční režim funguje skvěle ve tmě. V nastavení fotoaparátu je spousta zajímavých funkcí: od focení na více modulů současně až po profesionální efekty.

Smartphone natáčí 8K videa rychlostí 24 snímků za sekundu a 4K klipy rychlostí až 60 snímků za sekundu. Stabilizace se s jistotou vyrovná s úkolem, díky čemuž je video co nejhladší.

Zoom gallery

Proč smartphone potřebuje druhý displej?

Xiaomi Mi 11 Ultra je vybaven dvěma obrazovkami. Pomocné zařízení je na zadní straně. Jedná se o 1,1palcový AMOLED panel s rozlišením 126x194 a jasem až 450 nitů. Stejná matrice je instalována ve fitness náramku Mi Band 5. Hlavním účelem displeje je použít jej jako hledáček pro pořizování selfie na kterémkoli ze tří fotoaparátů. Vzhledem k tomu, jak dobré fotky dokáže telefon udělat, je to užitečná funkce pro milovníky sociálních sítí.

Externí obrazovka navíc zobrazuje čas, stav baterie a umožňuje přijímat hovory, když je zařízení položeno lícem dolů. Pozadí, fonty, nápisy, zobrazované informace, doba svitu – vše se reguluje v nastavení. Další zajímavou funkcí je Super Power Mode. Vypne hlavní obrazovku a přenese všechny informace na vedlejší. V tomto režimu může gadget vydržet dva dny s 10procentním nabitím baterie.

Zoom gallery

Smartphone s těžkým temperamentem

Blok kamery je prostě obrovský. Z pouzdra vyčnívá natolik, že jej neskryje ani kompletní kryt a mobil leží na stole ve slušném sklonu. To trochu překáží při používání gadgetu ve vodorovné poloze: při sledování videa nebo hraní her často prsty padají na platformu s čočkami.

Novinka váží 234 gramů. Je velký, tlustý, těžký a není moc ergonomický kvůli obrovskému fotobloku. Používání zařízení není příliš pohodlné. Další nepohodlí přinášejí zaoblené hrany displeje. Vypadají efektně, ale často způsobují falešná kliknutí, zejména při fotografování na fotoaparát nebo procházení obrázků v galerii.

Rám je vyroben z hliníku a samotné pouzdro je chráněno podle standardu IP68 – gadget lze ponořit do vody do hloubky jeden a půl metru po dobu 30 minut. K dispozici jsou stereo reproduktory s certifikací Harman/Kardon. Rozpětí hlasitosti je působivé, i při maximální úrovni zůstává zvuk čistý. Novinka je schopna nahradit reproduktor na pikniku.

Zoom gallery

Displej se snímačem srdečního tepu

Mi 11 Ultra má špičkový AMOLED panel s úhlopříčkou 6,81 palce, rozlišením 3200x1440 pixelů a frekvencí 120 Hz. Displej dělá dobrý dojem: reprodukce barev je vynikající, rezerva jasu je obrovská - až 1700 nitů. Proto se telefon snadno používá i za slunečného dne. Pro úsporu energie je lepší snížit rozlišení obrazovky na Full HD a hertz na 60 Hz.

Displej má 100% barevný gamut DCI-P3, podporuje HDR10+, Dolby Vision a 10bitové barvy. Toto jsou nejlepší možnosti, které jsou v současné době k dispozici pro mobilní obrazovky. V nastavení je eliminace blikání displeje AMOLED a různé režimy pro optimalizaci AI obrazu. Výrazně zlepšují kvalitu videí a fotografií v galerii. Neuronové sítě jsou schopny zvýšit rozlišení videí s nízkými detaily a také přidat HDR efekty. Podobné čipy mají špičkové televizory.

Funkce Always On Display má obrovské množství možností. Gadget je schopen neustále zobrazovat informace na neaktivním displeji (podle daného plánu nebo po dotyku). Existuje mnoho možností pro přizpůsobení AOD: můžete si vybrat pozadí, vzhled hodin a umístit různá témata. Na obrazovce je chytrý a přesný snímač otisků prstů a také snímač srdečního tepu, který vám umožní kontrolovat puls.

Zoom gallery

Horké věci

Smartphone obdržel špičkový procesor Snapdragon 888 vyrobený pomocí 5nanometrové procesní technologie. Grafiku má na starosti video akcelerátor Adreno 660. RAM LPDDR5 může mít 8, 12 GB nebo 16 GB a disk UFS 3.1 je k dispozici v 256 nebo 512 GB. Vnitřní úložiště nelze rozšířit pomocí microSD karty.

Čip Snapdragon 888 se vyznačuje vynikajícím výkonem. V benchmarcích je Xiaomi Mi 11 Ultra před většinou modelů a v každodenních scénářích funguje rychle. Animace na 120 Hz jsou působivě plynulé. Jediný problém je přehřívání. I při obvyklém procházení sociálních sítí se pouzdro znatelně zahřívá a ve hrách gadget nepříjemně pálí ruce. Samozřejmě kvůli throttlingu výkon klesá. V Genshin Impact 15 minut po spuštění klesne snímková frekvence zhruba na polovinu. Méně náročné hity jako Asphalt 9 tento problém nemají, ale zbytky stále zůstávají.

Telefon dostal NFC pro bezkontaktní placení, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2 s podporou aptX HD a přesnou dvoupásmovou GPS – kompletní sadu bezdrátových rozhraní.

Jako verze operačního systému je použito MIUI 12.5. V systému nejsou po dlouhou dobu žádné reklamy, rozhraní je pohodlné, rychlé a multifunkční. Během testování nebyly zaznamenány žádné chyby ani bugy, ale je nejvyšší čas, aby prodejce změnil vizuální podobu systému. Aktuální verze vypadá trochu zastarale a otřepaně.

Zoom gallery

Maximální nabití

Kapacita baterie - 5000 mAh. Na zařízení s obrovským 120Hz displejem a žhavým procesorem Qualcomm nic moc. Při aktivní zátěži se zařízení vybije do konce pracovního dne, doba svitu obrazovky je přibližně 5-6 hodin. Pokud snížíte hertz, zapnete tmavé téma a snížíte rozlišení, lze autonomii prodloužit na jeden a půl dne. Gadget přehrává smyčkové video téměř 17 hodin při středním jasu, PUBG můžete hrát zhruba 6 hodin.

Průměrný výkon baterie je kompenzován rychlým nabíjením. Přiložený 67W napájecí zdroj doplní baterii za pouhých 40 minut – působivý výsledek. Další novinkou je rychlé bezdrátové nabíjení. Navíc je výkon stejný jako u kabelové nabíječky, tedy 67 wattů. Je pravda, že abyste mohli využít maximální rychlost naplnění baterie, musíte si zakoupit značkovou stanici Xiaomi. K dispozici je také 10W reverzní nabíječka, užitečná pro napájení hodinek, sluchátek a dalších mobilních telefonů.

Specifikace: 

Displej: 6,81'', AMOLED, 3200 x 1440, 515 ppi, 120 Hz

Chipset: CPU Qualcomm Snapdragon 888, GPU Adreno 660

Ram a paměť: 8/12/16 GB 256/512 GB

Baterie: 5000 mAh

Kamery: hlavní - 50 MP (f / 1,95) + 48 MP + 48 MP, přední - 20 MP

Vlastnosti: čtečka otisků prstů v displeji, NFC, 67W rychlé drátové a bezdrátové nabíjení, zpětné nabíjení, IP68, stereo reproduktory, druhý displej

 

Výsledky testů:

Antutu: 778 093

GeekBench 5: jednojádrový - 661, vícejádrový - 2176

Autonomie: až 17 hodin přehrávání videa, až 6 hodin přehrávání PUBG

Zoom gallery

Výsledek

Xiaomi Mi 11 Ultra je vážným krokem pro společnost, která se chce prosadit v prémiovém segmentu. Hlavním kontroverzním bodem novinky je příliš velký blok pro fotoaparáty, který silně vyčnívá z pouzdra. Když nad tím zavřeme oči, pak tu máme nejpropracovanější vlajkovou loď pro milovníky všeho nejlepšího. Má skvělý fotoaparát, nádherný displej, ultrarychlé nabíjení a vynikající výkon. Nezapomeňte na ochranu proti vodě a druhou obrazovku, která vám umožní pořizovat skvělé selfie. Jedná se o výkonné a drahé zařízení, které zůstane relevantní i za několik let.

Knížková pouzdra pro Xiaomi Mi 11 Ultra

Kryty pro Xiaomi Mi 11 Ultra

Tvrzená skla pro Xiaomi Mi 11 Ultra

Krytoland pouzdra a kryty na mobil > O nás - Krytoland.cz > Blog > Recenze Xiaomi Mi 11 Ultra: top za všechny peníze