Recenze iPhone 13 Pro: Nejlepší vlajková loď roku 2021, tečka!

14.4.2022

Můžete je milovat nebo nenávidět, ale neuplynul jediný rok bez diskuze o nových jablečných smartphonech. Výrobce se nebál použít číslo 13, což nikoho nepřekvapí, ale ovlivnilo to číslo nové přístroje?

Mluvit o iPhonu je vždy těžší než mluvit o jakékoli vlajkové lodi Androidu, protože zde jde o vyšší sázky a to, co se jednomu táboru uživatelů zdá samozřejmé, je pro druhý nepochopitelné. Proto pro začátek porovnáme nový produkt s předchozím modelem. Zlepšení přístroje se ukázalo být spíše evoluční než revoluční. Fotoaparáty se staly ostřejšími, tělo získalo sadu barev relevantní pro aktuální řadu Apple, procesor posílil. O malých posunech v kapacitě baterie a kvalitě mikrofonů s reproduktory není co říci.

V zásadě jde o tři klíčové změny. Jde o zcela nové fotoaparáty v celé řadě, zvýšenou energetickou účinnost telefonu a obrazovky s adaptivní obnovovací frekvencí ve verzi Pro. Seznam se zdá být bezvýznamný, pokud jde o telefon v této cenové relaci. Ale při přímém srovnání s předchozími iPhony je jasné, o kolik lepší jsou ty nové.

Mobilní telefony iPhone 13 Pro

Knížková pouzdra pro iPhone 13 Pro

Kryty pro iPhone 13 Pro

Tvrzená skla pro iPhone 13 Pro

Zoom gallery

Modrá barva a zmenšený výřez obrazovky

Pouzdra novinek se od 12. řady prakticky neliší: částečně kompatibilní jsou i kryty a ochranná skla (ta s výřezem kolem celého Face ID). Ploché hrany, výřezy pro reproduktory a otvory pro mikrofony, lesklá úprava loga – vše je jako předtím. Barevné schéma se změnilo: odpovídá ostatním produktům Apple v roce 2021, řada Pro ztratila svou sytě modrou barvu a objevil se nebesky modrý odstín.

Nosné konstrukce a ochranný rám iPhonu 13 Pro jsou vyrobeny z oceli, nikoli z hliníku, takže smartphone je v ruce příjemně těžký (a tahá za kapsu). O speciálním nátěru hran na prezentaci řekli pouze to, že lépe odolává různým nečistotám a tření.

Existují dva výrazné rozdíly. Obří monobrow systému Face ID se zmenšilo a hlavní kamerová jednotka narostla a dostala jiné uspořádání čoček. U prvního je vše jasné: miniaturní výřezy pro přední kameru, není tu jedna zakrnělá kamera, ale celá sada senzorů.

Druhý je o něco obtížnější, jelikož fotoaparáty prošly výraznou modernizací. Na 12. sérii byl nepořádek s příležitostmi k focení. 12 Pro Max byl považován za nejúžasnější a běžný 12 Pro vypadal na pozadí vybledle. Základní modely fotily dobře - ne každý byl připraven přeplatit pár tisíc za iPhone 12 Pro a získat průměrné fotky za tyto peníze.

Takový upgrade samozřejmě vedl ke zvětšení čoček. Z tohoto důvodu byly na základních modelech umístěny diagonálně (a celková velikost bloku se nezměnila) - staré příslušenství jim sedí.

Kamery na Pro Max jsou pouze vyšší, takže se vejde i do pouzder z loňského modelu (bez vyzkoušení je ale nekupujte). Ale iPhone 13 Pro začal fotit úplně stejně jako jeho starší bratr (což je skvělé!), ale kvůli tomu ztratil veškerou kompatibilitu s loňským modelem, pokud jde o ochranu pouzdra: pro trojku je potřeba výřez jiné velikosti čoček.

Zoom gallery

12 megapixelů, ale jakých!

Jelikož se bavíme o fotoaparátech, budeme se rovnou zabývat jejich schopnostmi. Zatímco smartphony Android jsou zaneprázdněny závoděním v megapixelech a spoléhají na kombinování několika bodů do jednoho, Apple jednoduše zvětší velikost snímačů, čímž zvýší citlivost každého bodu. Výsledek je tu a tam vyleštěn výpočetními fotografickými algoritmy, které se rok od roku zlepšují. Hlavní je výsledek.

iPhone 13 Pro a Pro Max používají tři moduly: superširokoúhlý (13 mm, f/1,8), standardní širokoúhlý (26 mm, f/1,5) a teleobjektiv (77 mm, f/2,8) a jsou asistované. pomocí laserového dálkoměru (LiDAR). Všechny tři fotoaparáty jsou nové, mají stejné rozlišení (12 megapixelů) a získaly zajímavá řešení.

Rychlý superširokoúhlý objektiv nyní dokáže pořizovat makro snímky: minimální zaostřovací vzdálenost je doslova několik centimetrů. Přímo na matrici jsou umístěny senzory fázového autofokusu. V kombinaci s lidarem to funguje jako kouzlo: smartphone je okamžitě zaostřený i za soumraku.

Hlavní čočka dostala ten nejúžasnější upgrade: optickou stabilizaci obrazu s maticovým posunem a velmi velkou clonou f/1,5 podle standardů smartphonů. Dříve měly takové vlastnosti pouze Galaxy S9 a S10, a to i za soumraku a během dne speciální systém snížil relativní clonu na f / 2,4 pro větší ostrost. Matrice má dvojitou sadu fázových senzorů pro rychlé ostření a sledování pohybujících se objektů.

Aktualizován byl také portrétní fotoaparát: nyní oba „firmware“ poskytují trojitý optický zoom. Cenou upgradu je snížení clony na f/2,8. Indikátor je normální, pokud fotíte ve dne nebo s umělým světlem, ale není moc příjemný na noční záběry. V objektivu je zabudován optický stabilizátor, jsou zde senzory automatického ostření s fázovou detekcí.

Smartphone dokáže přepínat mezi všemi moduly za chodu a ukládat nastavení fotografování a polohu zaostření, a to i během natáčení videa.

Na jednu stranu nic výjimečného. Obvyklá vlajková stopáž s charakteristickým „jablkovým“ zpracováním: snímek je o něco teplejší než ostatní, středně kontrastní a sytý. Ale nyní se sami rozhodnete, jaké obrázky budou, protože se objevily „foto styly“ - programovatelné předvolby fotografování.

Máte rádi neutrální tóny jako "pixely"? Použijte chladný profil úpravou jeho intenzity. Potřebujete bohatou paletu, jako mají čínská zařízení - zde je pro vás profil „Bright“. Láska dovést vše k dokonalosti rukama – no, i tady se o vás postarali: 13. iPhone Pro, stejně jako jeho předchůdce, umí fotit do RAW a soubory se dobře modelují. Takže je zde prostor i pro kreativitu.

Za soumraku vydává nová vysokoclonová optika teplo: ano, zde opět žádný průlom v detailech, množství šumu nebo reprodukce barev, vše je víceméně na úrovni špiček na trhu. Až na pár věcí: autofokus a stabilitu výsledku. Za první díky laserovému dálkoměru, který pomáhá optice v obtížných podmínkách, za druhý - softwaru a vestavěné AI, která dobře určí scénu a zvolí nastavení focení.

Co ale projde ve tmě, je teleobjektiv. Náklady na trojnásobné přiblížení byla poměrně těsná clona (f/2,8). Přímo ovlivňuje množství světla dopadajícího na matrici a kvalitu fotografie v noci a za soumraku. Můžete získat zajímavý výsledek, ale zabere to čas (pro normální expozici potřebujete pomalou rychlost závěrky), což znesnadňuje fotografování dynamických scén. Digitální zoom je slabý: nebudete moci fotit měsíc, jako na stejném HUAWEI P40.

Portréty a selfie vynikají jemným rozostřením a úhledným ořezem díky lidaru a systému Face ID, které pomáhají systému vytvořit vysoce kvalitní hloubkovou mapu. Post-processing neuronové sítě pomáhá korigovat světlo na obličeji, díky čemuž jsou fotografie výraznější.

Je třeba zmínit ještě jednu nuanci. iPhone, stejně jako mnoho telefonů s Androidem, pravidelně natáčí podle principu „lepší špatně než nic“ a svévolně přepíná kamery v podmínkách, kdy si modul vybraný uživatelem nedokáže poradit. Příliš blízko pro automatické ostření hlavního objektivu? Tady je výřez ze šířky. Příliš tmavé na portrét? Bude středem snímku od hlavního fotoaparátu.

Když si potřebujete něco urgentně zaznamenat, pomůže to: na obrazovce telefonu vypadá výsledek normálně. Ale při uměleckém natáčení se vše zhroutí ve snaze zpracovat snímek a sdílet jej - objeví se hromada vizualních nedostatků. To přirozeně pobuřuje pokročilé uživatele a Apple již slíbil, že poskytne vhodné nastavení chování.

Zoom gallery

Můj vlastní režisér

V režimu videa máme k dispozici klasickou sadu Full HD a 4K při standardní a zvýšené (až 60 fps) snímkové frekvenci, volitelný automatický přechod do režimu 30 fps za špatných světelných podmínek. K dispozici je zpomalený záznam (až 1080p a 240 fps) neomezené délky. Po vybalení z krabice může fotoaparát snímat časosběr, ale v tomto režimu nejsou k dispozici žádná nastavení kromě kompenzace expozice a zaostřovacího bodu.

Apple našel pro neuronové sítě zajímavé využití tím, že je naučil „režírovat“ při natáčení videa.

Vestavěný Neural Engine analyzuje obraz a chování postav, sleduje pohledy postav v záběru a dokáže automaticky změnit zaostření z tváří postav ve videu na objekt jejich pozornosti a zpět. Samozřejmostí je také poloautomatický režim pro úplnou kontrolu nad situací. Ta věc funguje magicky. Nejlepší ze všeho je, že efekt demonstruje samotné video od Applu.

Tento efekt zatím funguje pouze za dobrého osvětlení, ve Full HD rozlišení a při 30 snímcích za vteřinu. Možná budou jeho možnosti rozšířeny v budoucích aktualizacích. Mimochodem, hloubková mapa se ukládá spolu se souborem a zaostření lze opravit během následného zpracování v telefonu.

Klipy jsou nahrávány s logaritmickým jasem a bez agresivní komprese digitálního kodeku. Zabírají hodně místa, ale lze je snadno korigovat a vylepšovat pomocí nejrůznějších složitých algoritmů, které jsou již na PC.

Možnosti nahrávání takových videí se mírně liší: 128mi gigabajtové verze iPhonu 13 Pro „nebyly hlášeny“ natáčet video ve formátu RAW s rozlišením 4K. K dispozici je pouze jedna možnost – Full HD při 30 fps. Není to dáno marketingem, ale logikou: soubory zabírají obrovské množství paměti a vyžadují odpovídající šířku pásma pro streamovaný záznam – asi 1000 MB/s. A rychlost NAND paměťových čipů závisí na počtu čipů a nepřiděleném prostoru na nich, takže zaručit nepřetržitý provoz formátu 4K RAW není snadné, navíc nikdo nepotřebuje právní problémy kvůli nedodrženým slibům.

Zoom gallery

Zvířecí stroj

V posledních letech nebyly společnosti Apple vzneseny žádné nároky na výkon zařízení. A odkud mohou pocházet, když nám čipy ARM naší vlastní konstrukce ve spojení s hlubokou optimalizací OS umožňují dosahovat vynikajících výsledků jak v benchmarcích, tak v praxi. A skromné ​​na standardy světa Androidu, množství paměti RAM se při používání smartphonu nestane překážkou.

Srdcem nových produktů byl šestijádrový procesor Apple A15 Bionic: 2 výkonná jádra Avalanche na 3,22 GHz a 4 energeticky úsporné Blizzardy na 2,0 GHz. Mladší modely mají 4 GB RAM a 4 prováděcí jednotky GPU, starší mají 6 GB a 5 jednotek. Disk je připojen přes rozhraní NVMe.

Lineární rychlost disku je srovnatelná s výkonem průměrného SSD: 256GB model produkuje asi 1590 MB/s při čtení a 1200 MB/s při zápisu.

Nová obrazovka se ukázala být velmi jasná: i na přímém slunci se dobře čte. Barevné podání je na vrcholu – díky tovární kalibraci pro obsah HDR a adaptivnímu synchronizačnímu systému Pro Motion ve spojení se zvýšeným hertzem vytváří samotné „kouzlo jablka“. Technologie funguje pro uživatele nepostřehnutelně, ale bez ní už to „není stejný kabát“.

Ano, rychlé obrazovky se ve světě Androidu objevily před několika lety a dnes jsou dokonce zařazeny do středního segmentu. Jedna věc je ale nalepit rychlou matrici a něco úplně jiného – kalibrovaná a certifikovaná obrazovka Dolby Vision HDR s rekordním jasem a zprovozněním tak, aby šetřila energii baterie. Filozofie iPhonu „udělej to dobře, nebo to nedělej“ je zde na maximum.

Zoom gallery

Bez zásuvky od svítání do poledne?

Pojďme k tomu nejzajímavějšímu. iPhony mají opět malé baterie. Ačkoli 13 Pro přidal asi 10 % kapacity a 13 Pro Max přidal téměř 20 %, čísla nejsou ve srovnání se zařízeními Android vynikající. Množství uložené energie je zhruba o čtvrtinu menší než u podobně velkých vlajkových lodí v letošním roce.

To však nebrání tomu, aby se ukázaly dobré výsledky autonomie – loňský 12 Pro Max byl již velmi cool a s novým energeticky účinným procesorem a vylepšenou baterií by měl být ještě lepší.

Ideálně je potřeba si nastudovat výdrž baterie po 3-4 měsících provozu, ale zatím jsou čísla následující: cca 7 hodin obrazovky při automatickém jasu za slunečného dne, k tomu hora obrázků a videí recenze, hodina navigátoru, hodina hudby, nějaké sociální sítě a cloudová záloha - a v deset večer je zhruba z 20ti % nabitý. Pro Max by měl vydržet ještě déle.

S doplňováním nabití je vše smutné: 20wattový Lightning umožňuje vytočit prvních 50 % za zhruba půl hodiny a zbytek se bude plnit mnohem pomaleji. Plné nabití trvá přibližně 80 minut. V tomto ohledu má Apple stále co zlepšovat. 

Zoom gallery

Výsledky: nejlepší za vaše peníze

Je úžasné, že telefon se spoustou malých změn je o tolik lepší než jeho předchůdce. Nyní 13 Pro nevypadá jako mírně vylepšený základní model, ale spíše menší verze špičkového zařízení bez sebemenšího zhoršení výkonu.

A když se podíváte na všechny mobilní technologie, které letos vyšly, je zřejmé, že nejúplnější obrázek promyšleného a kompletního zařízení, které je vhodné používat každý den, pochází od společnosti Apple. Trio fotoaparátů, které se nezaleknou obtížných podmínek natáčení, kvalitní montáž, elegantní displeje, dobrá autonomie a dvě velikosti. Spokojeni budou jak milovníci umírněných úhlopříček, tak příznivci obrovských obrazovek. A pro vás žádné „ultra verze“, na jejichž pozadí se běžné vlajkové lodě zdají nedokončené.

Po takových prohlášeních okamžitě začne debata: někteří řeknou, že Apple opět udělal mistrovské dílo - musíte běžet a koupit. Jiní se budou dívat na charakteristiky pod lupou a úzkostlivě hledat nedostatky: baterie je prý dost slabá, jiní výrobci instalují 120Hz obrazovky už tři roky, rychlé nabíjení z minulého století, obrovský výřez na obrazovce a skutečně v chytrých telefonech Android za 20 tisíc již většina má fotoaparát 12 megapixelů.

Každý rok iPhone přitahuje pozornost a vyvolává komentáře po celém světě. Ale ve skutečnosti se za humbukem skrývá jednoduchý fakt. Jde o vyvážené, dobře postavené a výkonné zařízení, jehož hlavní vlastností je, že nabízí osvědčené a zdokonalené technologie, bohatý ekosystém příslušenství a mnohaletou softwarovou podporu.

Specifikace:

Displej: 6,1" OLED, 1170x2532, 120Hz, podpora HDR10, Dolby Vision, podsvícení až 1200 nitů (špička), 1000 nitů typické


Chipset: Apple A15 Bionic (2 jádra @ 3,22 GHz + 4 jádra @ 2,0 GHz), 5 prováděcích jednotek GPU, aktualizovaný 16jádrový koprocesor neuronové sítě


Ram a paměť: 6 GB, 128, 256, 512 GB nebo 1 TB


Kamery: 12 MP super širokoúhlý (EGF 13 mm), f/1,8, automatické ostření s fázovou detekcí, makro,

12 MP širokoúhlý (EGF 26 mm), f/1,5, maticový stabilizátor, dvoufázová detekce AF,

12 MP teleobjektiv (EGF 77 mm), f/2,8, optická stabilizace, automatické ostření s fázovou detekcí,

12 MP přední širokoúhlý (EGF 23 mm), f/2,2 s funkcí 3D skenování obličeje


Autonomie: 12,1Wh baterie, podporuje rychlé nabíjení až 20W (USB PD 2.0), podporuje bezdrátové nabíjení (až 15W MagSafe, až 7,5W Qi), není součástí dodávky


Rozměry a hmotnost: 14,6 x 7,2 x 0,8 cm, 203 g


Vlastnosti: FaceID, voděodolnost IP68 (až 30 minut v hloubce až 6 metrů), systém magnetického příslušenství MagSafe, podpora režimu Cinema Effect a Apple ProRes 4K (poslední je relevantní pro modely s 256GB diskem)

Zoom gallery

Agónie volby

Potenciální kupci si vybírají mezi současnou generací a levnější minulostí. Tady je opravdu těžké se rozhodnout. Fanoušci „lopat“ neztratí, když si místo novinky vezmou špičkový 12 Pro Max s dobrou slevou: má nejlepší sadu kamer ze všech „dvojčat“ a vynikající autonomii.

V ostatních případech znatelně zvýšená autonomie a vylepšené fotoaparáty rozhodně stojí za příplatek, zejména v dlouhodobém horizontu po dobu 2–3 let používání smartphonu. Upgradovat z 12. série na 13. můžete pouze v případě, že nemáte kam dát své peníze. Je lepší počkat na další generaci, aby byly radostné dojmy z nových produktů silnější.

Mobilní telefony iPhone 13 Pro

Knížková pouzdra pro iPhone 13 Pro

Kryty pro iPhone 13 Pro

Tvrzená skla pro iPhone 13 Pro

 

 

Krytoland pouzdra a kryty na mobil > O nás - Krytoland.cz > Blog > Recenze iPhone 13 Pro: Nejlepší vlajková loď roku 2021, tečka!